Jak działa depilacja laserowa?
Działanie lasera opiera się na zasadzie selektywnej fototermolizy, która polega na pochłanianiu wiązki lasera o określonej długości fali przez określone chromofory czyli barwnik włosa oraz hemoglobina naczyń zaopatrujących włos w składniki odżywcze.
Każdy z laserów ma charakterystyczną długość fali, dzięki czemu każdy będzie wnikał w skórę na określoną głębokość.
-
Laser aleksandrytowy – długość fali 755 nm
-
Laser diodowy – długość fali 808 nm
-
Laser neodymowo-yagowy (NdYag) – długość fali 1064 nm
Laser emituje fale, które działają bezpośrednio na włos i jego barwnik oraz naczynia krwionośne odżywiające włos. Działa to destrukcyjne na brodawkę włosa, która odcięta od składników aktywnych przestaje tworzyć nowe włosy.
Istotną rolę w procesie depilacji odgrywa cykliczny wzrost włosa. Na cały ten proces składają się 3 fazy: anagen, katagen, telogen.
Oddziaływając na włos w aktywnej fazie wzrostu- anagenie będziemy skutecznie zakłócać pracę brodawki włosa, dzięki czemu wytworzenie i wzrost nowych włosów będzie nie możliwy.
Dlaczego najskuteczniejsze efekty uzyskujemy wykonując zabieg w fazie anagenu ?
Anagen
Jest fazą aktywnego wzrostu włosa. Cebulka jest bezpośrednio połączona z brodawką. Działając w tym czasie, działamy pośrednio na brodawkę. Wykonując zabieg depilacji laserowej jesteśmy w stanie usunąć około 5-20% włosów znajdujących się w tej fazie.
Katagen
Druga faza, zwana przejściową. Włos wypychany jest wtedy w kierunku powierzchni skóry- jest uwalniany z brodawki.
Telogen
To faza spoczynku, która trwa do 2-4 miesięcy.
Ze względu na niezsynchronizowany cykl wzrostu włosów, zabieg depilacji laserowej wykonywany jest w seriach. Okres między zabiegami dostosowywany jest do partii, biorąc pod uwagę różnice w długości trwania cyklu wzrostu włosa. Dla przykładu depilację nóg należy wykonywać co 8-10 tygodni natomiast zabieg na okolicę twarzy powtarzamy co 4-6 tygodni.
Wykorzystanie trzech wiązek laserowych w jednej głowicy pozwala nam skutecznie dotrzeć do każdego włoska, niezależnie od koloru czy też strefy ciała, na której rośnie.